"Tam gdzie rosną Snow Gums"

Reportarze i opowiadania o Australii 

Książka jest zbiorem szkiców o Australii, wielkim kontynencie, który jeszcze 230 lat temu dla przybyszy z Europy był zagadką. "Tam gdzie rosną snow gums" została napisana z myślą o czytelniku polskim. Autorka pragnie przybliżyć mu daleki ląd, jego przyrodę, ludzi, górskie tragedie, mało znane wydarzenia historyczne. Osobiste wrażenia z wędrówek autorki po Australii przeplatają się z jej podróżą po książkach o piątym kontynencie.
Rzecz napisana prostym, jasnym i zarazem barwnym językiem reportażu literackiego.

„ „Tam gdzie rosną snow gums" - to książka, która przybliża Australię. (…)Wszystkim rodakom w Australii polecam dobrą książkę Tatiany Kamińskiej" (Marian Kałuski, pisarz, dziennikarz).

„Czytając książkę „Tam gdzie rosną snow gums", odkrywamy Australię dla siebie, a nawet odnajdujemy się wśród krajobrazów snow gums. (…)To prawdziwa nowalijka australijsko-polskiej twórczości" (Lucyna Urbańska, poetka, dziennikarka).

„Tam gdzie rosną snow gums" jest przepiękną książką, gdzie obok opowieści o ludziach i miejscach, są opisy przyrody, a także bardzo głębokie refleksje o otaczającym nas świecie" (Anna Schuman, czytelniczka)

Książka „Tam gdzie rosną snow gums" - to są szkice malowane piórem pisarki, odtworzone delikatną kreską i śmiałym pociągnięciem pędzla. Skice-obrazy, przed którymi widz zatrzymuje się dlatego, że nagle widzi siebie w środku malowidła i wraz z jego bohaterami przeżywa ich przygody: wspina się na ośnieżone stoki, zanurza się w głąb oceanu. wędruje przez omszałe lasy, płynie na pokładzie XIX- wiecznego żaglowca.
Tę właśnie umiejętność malowania słowem uważam za największą zaletę Tatiany Kamińskiej. Krótkie, lakoniczne zdania, brak zbędnych słów i degresji: język prosty, dostępny dla każdego, a jednocześnie barwny, nie lękający się śmiałych porównań i lirycznych, bliskich poezji, opisów przyrody - to wszystko wyróżnia książkę „Tam gdzie rosną snow gums" z rzędu dzieł pospolitych.(…)
Jest to lektura nie tylko bardzo ciekawa, ale i pożyteczna" (Teresa Dębek, poetka, malarka).

„Z satysfakcją stwierdzam, że Tatiana Kamińska w opisach poczynionych na kartkach „Spacerkiem po Sydney i okolicach" jest znowu mistrzowsko doskonała. W tej książce wzbogaciła ona reporterską precyzję prawdziwie poetyckimi puentami" (Wiesław Zieliński, krytyk literacki, poeta, pisarz, prezes Podkarpackiego Zarządu ZLP).